Центральний ринок Чернігова працює, хоча бойові дії в нашій країні ще тривають, а сам ринок отримав численні пошкодження під час обстрілів у лютому-березні. Тож чи не бракує продуктів харчування в обласному центрі? Чи правда, що ціни зросли, а купівельна спроможність населення впала? Аби дізнатися, ми поспілкувалися з продавцями Центрального ринку на минулих вихідних.
За словами пана Володимира, продавця яєць, ціни на продукти загалом зросли приблизно на 10%, а на яйця, навпаки, – знизилися на 30%. Причина - надлишкове виробництво, логістика, експортні обмеження.
А ось на свіжі овочі ціни виросли майже в половину. Але продавчиня Анна запевнила, що це сезонне явище, і так відбувається щороку. З часом овочі стануть дешевшими. Наразі спостерігається ріст цін на рибу та м′ясо. Причини очевидні: ускладнення доставки та подорожчання пального.
Володимир Герасименко
«Дорога, якою ми їздили до війни, зараз закрита, тому змушені їхати в об′їзд цілих півтори години. Отже, і пального потрібно більше, а воно зараз і так у дефіциті», − прокоментувала ситуацію пані Наталя, продавчиня м′яса.
Деякі підприємці скаржаться, що кількість покупців порівняно з довоєнним періодом значно зменшилась. Основна причина, напевно, - скорочення кількості жителів Чернігова та передмість. Багато хто залишив місто у розпал бойових дій і ще не повернувся. Крім того, людям стало складно добиратися до ринку, адже міський транспорт ще не працює. Тож сюди ходять переважно ті, хто проживає неподалік.
Володимир Герасименко
Пані Тетяна, продавчиня молочної продукції, наголосила, що попит на її товар завжди був і буде. А ще зауважила, що люди зараз стали значно добріші та згуртованіші, що особисто їй надає наснаги у щоденній праці.
Отже, ціни на соціально важливі продукти на Центральному ринку станом на 14 травня були такі:
· сало – 110 гривень за кілограм;
· свинина – 130 гривень за кг;
· телятина – 120 гривень за кг;
· курятина – 70-100 гривень за кг;
· яйця – 30 гривень за десяток;
· молоко – 35 гривень за літр;
· сир – 80 гривень за кг;
· сметана – 40 гривень за півлітрову банку;
· картопля – 10 гривень за кг;
· морква – 35 гривень за кг;
· цибуля – 22 гривень за кг;
За словами підприємців, у дефіциті зараз лише морква. Пояснюють, що головна причина - втрата товарного вигляду коренеплоду через довготривале зберігання. Усіх інших товарів удосталь.
Окрім цього, на ринку можна придбати фрукти. На продуктових полицях вже з′явилася навіть полуниця. Фрукти та ягоди доступні за такою ціною:
· яблука – 15 гривень за кг;
· банани – 65 гривень за кг;
· апельсини – 65 гривень за кг;
· полуниця – 120 гривень за кг;
Для порівняння ми ознайомилися з цінами на Привокзальному ринку. Хочеться зрозуміти, де вигідніше закуповуватися для родини. Отже, станом на 14 травняситуація така:
· сало – 130 гривень за кг;
· свинина – 160 гривень за кг;
· телятина – 150 гривень за кг;
· курятина – 80-115 гривень за кг;
· яйця – 30 гривень за десяток;
· молоко – 30 гривень за літр;
· сир домашній– 100 гривень за кг;
· сметана – 30 гривень за півлітрову банку;
· картопля – 10 гривень за кг;
· морква – 30 гривень за кг;
· цибуля – 25 гривень за кг;
· яблука – 10-13 гривень за кг;
· банани – 60 гривень за кг;
· апельсини – 45-50 гривень за кг;
· полуниця – 110-120 гривень за кг;
Трошки пізніше ми зайшли до магазину «Насіння», де продавчиня Надія розповіла, на що є попит, що подорожчало, і що найчастіше шукають.
«Зараз є великий попит на насіння особливо сезонних овочів, таких як помідори, огірки та капуста. Ціни, звісно, виросли, але некритично, тому хвилюватися не варто. Люди налаштовані на покупку з однієї простої причини: зараз, на жаль, війна, а посадка городу хоч трохи може їх розрадити…»
Війна довела, що огірочки з магазину, звісно, смачні, але мамині з погреба кращі. На питання: «Чи не страшно зараз вам торгувати?» - майже всі продавців відповідали, що боятися нема чого. Люди вірять у перемогу України та Збройні сили. А пані Надія додала, що це зараз не страшно, а коли вони починали працювати на Ріпкинській, над головою ще літали снаряди.
Як змінюватиметься ситуація на ринку, залежить, напевно, від загальної ситуації в крані. Але деякі продавці прогнозують поступове зменшення ціни за рахунок налагодження логістики. Будемо спостерігати за ситуацією!