Вчора ввечері, 26 грудня, Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний дав свою першу у житті пресконференцію. Він вийшов до преси, щоб пояснити, які зміни очікують суспільство у зв’язку із змінами до закону про мобілізацію, але журналісти поставили питання і про ситуацію на фронті, навколо Мар’їнки, Авдіївки.
Що потрібно ЗСУ для перемоги, якою буде війна у 2024 році, як перемогти Росію, чи дійсно ЗСУ хоче добрати 500 тисяч солдат – на ці питання відповів головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. А ми зараз передаємо основні цитати генерала.
Що стосується дефіциту військовослужбовців, штурмових груп і так далі. Я неодноразово казав про те, що відбувається: це не шоу, за яким спостерігають і цікавляться, який рахунок, що там буде далі. Я не можу вести мову про ніякі цифри від слова взагалі, для того щоб допомагати ворогу роботу їхню ворожу справу. В цілому я вважаю при формуванні потреби, а потреби для нас – це наш ресурс: зброя, боєприпаси і люди, звісно, ми враховуємо людей, яких ми втратили, яких ми можемо втратити в наступному році і людей які нам необхідні для формування нових підрозділів.
Я, як Головнокомандувач ЗСУ, ніколи б не оперував такими цифрами. Ми чітко знаємо про заявлені об’єми в РФ, заявляємо про свої. Я б не виносив на загал обговорення таких цифр. Це не значить, що ось ця цифра от завтра повинна бути поставлена.
Для того, щоб воювати, у нас є Міністерство оборони, яке реагує на наші запити і враховує усі ці наші потреби. Це все що я можу сказати у відповідь на це питання.
Іде війна. І все, що відбувається на фронті, залежить від дій нашого противного. Наші бійці Разом з Міноборони ми погодилися на цифру 36 місяців, сподіваючись на те, що не буде загострення на фронті, і що цих людей буде ким замінити. Але це та норма, яка не зовсім реальна в тих умовах, в яких ми знаходимося.
36 місяців — це аж 25 рік. У нас буде достатньо часу, щоб підготувати людський ресурс, який необхідний буде для за на фронті у надскладних умовах роблять надскладну працю. Їм дуже і дуже важко. Це досить складна справа. І звісно, мені б хотілося, щоб люди, які підуть служити, і ті, хто вже служить, чітко розуміли, скільки їм потрібно буде воювати. Разом із Міністерством оборони ми погодились на цифру 36 місяців, сподіваючись на два моменти: що не буде загострення, і що цих людей через 36 місяців буде ким замінити.
Уряд, який взявся реалізувати цей закон, має розуміти те, що якщо йде мова про 36 місяців, то ймовірніше за все розпочати цей процес необхідно буде з призову людей і підготовки уже в наступному році.
Норма про ротацію 6 місяців не має порушити систему управління військами. Ця норма дуже цікава, і хотілося, щоб вона була. Наші люди знаходяться не на змаганнях. Це не шоу, за яким спостерігає весь світ. Повторюсь: ситуація на фронті залежить від дій противника. І ми не можемо спрогнозувати, що це буде 3 місяці, 5 місяців, 6 місяців тощо. Люди, які хочуть запровадити цю норму, мають розуміти, що в такому випадку ми мамо збільшити бойовий комплект військ у два рази. І яка на виході буде ця сума. А якщо противник буде атакувати з не атакованих ділянок? Що тоді будемо робити. Люди мають відпочивати, і я вимагаю від командирів на містах, щоб вони робили ротацію у підрозділах, у межах можливостей. Але законодавчо прописувати, що ми будемо рухатись ось таким чином… Ну… Повірте моєму 30-річному досвіду службі і майже 10 років війни це обман, який поки що нереальний.
Що стосується ведення бойових дій коло Бахмуту, коло Авдіївки, то не потрібно досить сильно на цьому зациклюватись, і робити якесь шоу. У противника сьогодні є можливість концентрувати свої сили, у тому ж числі артилерію, авіаційні засоби на тому чи іншому напрямку. І він може зробити так, що за два або три місяці із містом буде те, що трапилось з Бахмутом. Якщо сил буде недостатньо, ми приймемо таке рішення, відійдемо і збережемо наших людей, а потім відвоюємо.
Мар’їнка трималася майже два роки. Спочатку вулиця за вулицею, а потім будинок за будинком. На сьогодні війська знаходяться у північній частині, підготували оборонний рубіж поза цим населеним пунктом. Але я можу сказати, що цього населеного пункту вже немає. Методика така ж сама, як була у Бахмуті. Знищується вулиця за вулицею, квартал за кварталом.
Не може бути такого, що людина потрапляє на фронт абсолютно непідготовленою. Є можливість використовувати як наші можливості, так й можливості, які надаються нашими партнерами. Сьогодні ми можемо готувати до 10 бригад повного складу на полігонах.
ЗСУ мають воювати, жодним чином не посягати на мирне життя наших громадян, включно з тими, які виїхали за межі нашої країни. Для того є органи центральної виконавчої влади. На сьогодні я не можу дати їм оцінку і не хочу це робити, але буду дуже радий, якщо через деякий час я побачу їх у війську. З великим задоволенням візьмусь за підготовку навіть закордоном.
Точно цю пропозицію подавав не Генштаб. У нас немає такої можливості. Ми раді будь-яким способам, які забезпечать нашу потребу у людях. Якщо внаслідок електронних повісток ми їх отримаємо, то це буде добре. Якщо якимось іншим чином також дуже добре.
Стосовно строковиків, то це було болюче питання донедавна. Ще станом на літо ми були не готові звільнити строковиків, але наприкінці листопада це вже була наша абсолютна пропозиція. Ми звернулися до МО про те, щоб звільнити строковиків.
Що стосується ТЦК, то роботою їхньою я поки незадоволений. Якби я був ними задоволений, я би зараз не обговорював питання цього законопроєкту. За свої 30 років служби єдине, де б я не хотів служити, то це в ТЦК. Необхідно мати певний набір знань, навичок. Ми прослідкували, щоб ті ключові посади, які працюють над організацією мобілізації, вони залишилися і продовжували свою роботу. Що стосується керівників, то робота йде далі. Станом на зараз ми деяких керівників заміняємо, деякі йдуть самостійно.
Я намагався нашим партнерам пояснити , і яким чином йде війна отримав безліч критики, але з часом люди зрозуміли що я був правий. В 21 столітті розвиток науки і розвиток озброєння та військової техніки веде зо змін у тактиці застосування 24 рік не просто буде відрізнятися, а він має відрізнитися від 23, інакше нас чекає те, про що я писав у статті. Ми ці проблеми знайшли. Знайшли, мабуть, 90% розв'язання цих питань. Щоб діяти більш ефективно і головне зберегти людей. Над цим працюємо. З нами абсолютно погодилися наші партнери. Можу вас запевнити: наступний рік буде відрізнятися. Ми для цього все робимо. Мушу констатувати, що противник від нас не відстає. Ви бачите, що відбувається, особливо останніми днями. У нас йде потужне протистояння на рівні застосування технологій. Ми не збавляємо напор. Хочу подякувати міністру оборони, його команді, яка підтримує всі наші пропозиції щодо технологічних потреб. У нас все вийде, я в цьому впевнений.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube